1. Projekt ZAPOJENÍ TECHNICKÉ ODBORNÉ VÝUKY DO STŘEDNÍCH PODNIKŮ
2. Projekt NA ZKUŠENOU DO NĚMECKA
3. Projekt LEONARDO MOBILITY IVT 2012
4. Projekt LEONARDO MOBILITY 2013
V lednu 2012 delegace představitelů města Rožnov pod Radhoštěm navštívila polské město Śrem. Tím začala mimo jiné i spolupráce Střední školy informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově pod Radhoštěm se střední školou Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie. Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově pod Radhoštěm podala následně projekt mobility, v jehož rámci žáci naší školy mohli vycestovat na zajímavou dvoutýdenní zahraniční praxi do blízkého Polska. Projekt spolupráce hrazený z peněz EU je již druhým projektem výměny žáků odborných škol. V rámci prvního projektu mobility Leonardo da Vinci bylo 30 studentů naší školy po dobu 3 týdnů na zahraniční praxi v Lipsku.
Projekt mobility byl v květnu 2012 přijat a byla mu udělena finanční dotace z prostředků Evropské unie. Mohla tedy začít samotná příprava pro 18 studentů školy. Stáž byla naplánovaná jako čtrnáctidenní v měsíci květnu 2013. Přípravy na samotný pobyt ve Śremu začaly již v září 2012 a probíhaly po celou dobu až do května 2013. Byl proveden výběr studentů, kteří prošli důkladnou přípravou jazykovou, odbornou i kulturní, aby mohli 15. května vycestovat do Polska. Polská strana pro ně nachystala praxi ve firmách jejich odborného zaměření, a to ve firmách Arkoch, Dutron, slévárně Żeliwa, firmě Intermedia, FreshGroup a TFP Grafika. Studenti pracovali a získali nové poznatky a zkušenosti, ať už ze samotné firmy či z polského prostředí. Ve volném čase bylo o ně dobře postaráno. Měli bohatý kulturní program (například návštěva polygrafických trhů v Pozńani, exkurze do výrobního závodu filmy Volkswagen atd.) Z hlediska sportovního vyžití mohli chodit na bazén, do haly hrát squash, do sauny i do dobře vybavené posilovny v rámci ubytování ve śremském Sporthotelu. Studenti se vrátili ze zahraniční praxe dne 29. května 2013 velmi spokojení.
Následně 2. června 2013 přicestovalo do SŠIEŘ Rožnov pod Radhoštěm deset studentů z Polska, neboť také polská strana podala podobný projekt, který byl podpořen z evropských fondů. Jelikož studenti v Polsku nemají k dispozici v rámci výuky dílny, probíhala většina jejich odborné praxe v dobře vybavených dílnách SŠIEŘ Rožnov pod Radhoštěm. Studenti byli velmi spokojeni, osm studentů pracovalo v dílnách každý den a dva studenti pracovali v geodetické firmě Trigas, neboť škola v Polsku má také obor Geodet, který u nás není vyučován. Ve volném čase navštívili polští studenti Valašské muzeum v přírodě, podívali se do Světa kamenů, prohlédli si firmu Unipar a firmu Continental ve Frenštátě pod Radhoštěm, absolvovali také víkendový zájezd do Prahy. Bylo o ně postaráno také dobře z hlediska sportovního – chodili na bazén a navazovali spolupráci s českými studenty na akcích pořádaných SŠIEŘ Rožnov pod Radhoštěm. V rámci monitorovací návštěvy přijeli do Rožnova pod Radhoštěm také zástupci školy ze Śremu, v čele s novou paní ředitelkou.
Spolupráce obou škol je velmi přínosná pro obě strany. V budoucnu obě školy uvažují o tom, že se zapojí do programu znovu, tentokráte i se střední odbornou školou v Piešťanech, která má velmi podobné zaměření. Našim i polským studentům se praxe velmi líbila, a v budoucnu by se jí znovu rádi zúčastnili.
Fotografie z výměnné akce najdete ve FOTOGALERII.
V Rožnově p.R., 25.6.2013 | Mgr. Alena Foukalová |
V roce 2008 navštívili Lipsko učitelé naší školy, o dva roky později v tomto německém městě proběhla odborná stáž 30 našich studentů. To byl začátek nadějně se rozvíjející tradice, v níž chce naše škola pokračovat spoluprací se školou v polském Śremu. V dubnu roku 2011 se proto s představiteli města Rožnov pod Radhoštěm zúčastnila návštěvy ve Śremu také paní Alena Foukalová, aby se pokusila navázat kontakty s tamní školou Zespol Szkoĺ Technicznych im. Hipolita Cegielskiego v Śremie, která má podobné zaměření, jaké má naše Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel. Škola ve Śremu byla založena v roce 1963 za účelem výchovy budoucích pracovníků pro slévárnu ŽELIWA. V současné době má 350 žáků a 40 učitelů a vzdělává budoucí mechatroniky, grafiky a elektrotechniky.
Poté, co polská strana uspěla s žádostí o grant, vyslala k nám čtyři své zástupce na přípravnou návštěvu, která proběhla ve dnech 19. až 22.10.2011. Polští představitelé si prohlédli naši školu, setkali se s jejím vedením, navštívili dílny pro praktickou výuku a začali navazovat první kontakty pro budoucí spolupráci. Projekt, v jehož rámci by se naši studenti zúčastnili odborné praxe v městě Śrem, by zaštiťovala paní Foukalová. Jejím polským protějškem během praxe śremských studentů u nás by byla paní Elžbieta Michalska.
Návštěva polských představitelů proběhla v době, kdy naše škola slavila šedesáté výročí svého založení, a tak polští hosté s povděkem přijali i pozvání na školní akademii, která byla jedním z programových bodů oslav. Po návratu domů pak polská strana 3.2.2012 podala projekt Mobility IVT pod názvem „We want to be better in the labor market“.
Fotografie z návštěvy polských kolegů najdete ve FOTOGALERII.
V Rožnově p.R., 12.3.2012 | Mgr. Alena Foukalová |
Po dlouhodobé a náročné přípravě, která byla o to složitější, že se jednalo o první zkušenost s projektem tohoto typu, mohla dne 19.10.2008 skupina 8 účastníků vyrazit na stáž. Jejím úkolem bylo seznámit učitele všeobecně – vzdělávacích předmětů i předmětů praxe s prostředím německé ekonomiky a dát jim možnost nahlédnout i do systému německého školství. S partnerskou firmou VITALIS z Německa jsme připravili nejen všechny potřebné administrativní a technické záležitosti, ale také bylo potřeba se připravit po stránce jazykové i kulturní. Z naší školy se odborné stáže zúčastnili učitelé Mgr. Alena Foukalová, Mgr. Petr Fuchs, Ing. Julie Ulrychová, Ing. Bohumil Federmann, Ing. Jana Hrubcová, Josef Wolek, Ing. Jaromír Kotůlek a Dora Baltasová.
Program stáže byl velmi nabitý. Ubytování i stravování bylo hrazeno z prostředků EU a všichni jsme pobývali na bývalém panství Gut-Wehlitz v městečku Schkeuditz asi 17 km od centra Saska – Lipska. Každý den skupinku pedagogů čekala jiná a nová zkušenost. Navštívili jsme několik německých škol stejného zaměření jako má naše škola (například školy Berufliches Schulcentrum 7, Karl- Heine – Schule ) i pracoviště odborného výcviku (ZAW- Zentrum für Aus- und Weiterbildung). Ve všech školách jsme se seznámili s duálním systémem německého školství, který je poněkud odlišný od našeho systému. Středoškolští studenti již před vstupem na střední školu mají uzavřenou smlouvu s firmou, pro kterou budou později pracovat. Kromě škol jsme navštívili několik podniků, od menších firem (Werkzeug – Produktions und Handels, Härterei- und- Qualitätsmanagement, Robotron Bildungszentrum) až po firmy velké a renomované (Siemens).
Všichni si přišli na své. Zaměření firem bylo na obory elektrotechnika, elektronika, výpočetní technika, ale také elektrotechnologii, strojírenství, hutnictví. Kromě firem jsme také měli možnost navštívit oblast zasaženou těžbou hnědého uhlí a na vlastní oči jsme viděli měsíční krajinu, která vznikne v případě povrchové těžby hnědého uhlí. Na druhé straně jsme viděli, jak je v okolí Lipska tato krajina revitalizována tím, že po těžbě byla zaplavena vodou. Vzniklo nádherné jezero, v jehož okolí se nyní rozvíjí největší oblast cestovního ruchu zaměřená na vodní sporty a rekreaci v celém Německu. Také velmi zajímavá byla návštěva městečka Ferropolis, které vybudovalo skanzen těžby hnědého uhlí pro další generace a na místě těžebních strojů nechalo postavit veliký amfiteátr pro pořádání různých slavností a koncertů. Celá oblast Saska je svým způsobem ovlivněna a poznamenána těžbou uhlí, ale samotné jeho centrum – Lipsko - je velmi nádherné město, které všem učarovalo. Nádraží v Lipsku je největším a jedním z nejkrásnějších nádraží ve středním Německu. Překrásné kostely i náměstí, moderní budovy zasazené mezi historické objekty spolu s pohodlným cestováním - tím vším nám Lipsko za 14 dnů přirostlo k srdci. Kromě bohatého a velmi nabitého odborného programu pro nás němečtí partneři připravili dvoudenní návštěvu Berlína, jednodenní prohlídku Drážďan, návštěvu zoologické zahrady a nákupy v největších obchodních centrech, kde si přišla na své převážně ženská část osazenstva.
Pro pedagogický i osobní život byla stáž pro všechny účastníky přínosem. Nabyté vědomosti teď můžeme předat svým kolegům, ale hlavně studentům, které jsme nyní schopni velmi dobře připravit na možnou odbornou praxi ve firmách v Německu.
Fotografie najdete ve FOTOGALERII.
V Rožnově p.R., 3.12.2008 | Mgr. Alena Foukalová |
Program Leonardo da Vinci je v rámci programu celoživotního učení zaměřen na odborné vzdělávání a přípravu na jiné než vysokoškolské úrovni. Program nabízí několik typů aktivit, například mobility osob. V rámci výzvy 2008 se v termínu do 15.2.2008 podaly na naší škole dva projekty mobility. První projekt spadal do kategorie IVT, což jsou mezinárodní stáže v podnicích nebo vzdělávacích institucích pro osoby v počátečním odborném vzdělávání (jednalo se o čtyřtýdenní odbornou stáž studentů v zahraničí) a druhý do kategorie VETPRO, což jsou stáže a výměny zaměřené na další profesní rozvoj pracovníků v odborném vzdělávání a přípravě (jednalo se o odbornou stáž našich pedagogických pracovníků v zahraničí). První projekt IVT byl zařazen mezi projekty náhradní, druhý projekt VETPRO byl schválen.
Partnerem projektu VETPRO je německá firma VITALIS z Lipska, která pro nás odbornou stáž připravuje a již 19.10.2008 vycestuje osm pedagogických pracovníků školy (převážně oborů kovo- elektro- informatika) na čtrnáctidenní stáž do Lipska. Během této stáže se všichni účastníci seznámí s prostředím německých firem, podniků a výukových středisek a každý bude mít možnost si udělat obrázek o fungování toho „ svého oboru“ v prostředí německé ekonomiky, lecčemus se přiučit a předat nabyté zkušenosti dále nejen svým kolegům, ale i studentům.
V Rožnově p.R., 17.9.2008 | Mgr. Alena Foukalová |
22. ledna 2008 v časných ranních hodinách proběhla pracovní schůzka vedení školy se zástupci společnosti Vitalis GmbH vedené p. Martinem Kozlovskym. Účelem schůzky bylo upřesnit další vzájemnou spolupráci při zapojování našich studentů do pracovních pobytů na území Německa.
Bylo dohodnuto, že v počáteční fázi bude spolupráce vycházet ze dvou na sebe navazujících projektů. V rámci prvního projektu se vyškolí někteří z našich učitelů odborných předmětů a získají tak potřebné zkušenosti. V rámci druhého projektu vycestují na pracovní stáž někteří naši studenti. Je v zájmu obou stran, aby se druhý projekt následně opakoval a spolupráce se tak stala dlouhodobou.
Prvního projektu by se měli předběžně zúčastnit následující učitelé odborných předmětů:
Ing. Federmann Bohumil, Mgr. Foukalová Alena, Mgr. Fuchs Petr, Ing. Hapl Lukáš, DiS., Ing. Kotůlek Jaromír, Ing. Král Jiří, Ing. Ručka Pavel, Ing. Ulrychová Julie.
V Rožnově p.R., 24.1.2008 | Ing. Bohumil Federmann |
Jako odezva na výzvu 2009 v termínu do 6.2.2009 byl podán na naší škole projekt mobility z Programu Leonardo da Vinci. Projekt spadal do kategorie IVT, což jsou mezinárodní stáže v podnicích nebo vzdělávacích institucích pro osoby v počátečním odborném vzdělávání (jednalo se o třítýdenní odbornou stáž žáků v zahraničí). Projekt byl schválen a jeho partnerem je opět německá firma VITALIS z Lipska, která byla i partnerem loňského úspěšného projektu VETPRO.
V rámci tohoto projektu vycestuje 30 vybraných žáků z oborů elektrotechnika a zpracování informací, elektronické počítačové systémy a mechanik - elektronik, kteří jsou žáky školy v rámci denního maturitního studia, v termínu od 24.5.-13.6.2010 do regionu Lipska. Zde budou absolvovat třítýdenní praxi v německých firmách v oborech jejich zaměření (jeden týden v tréninkovém centru a dva týdny bude jejich praxe vykonávána přímo ve firmách). Žáci budou mít možnost ověřit si své vědomosti, zručnost v oboru a zkušenosti během reálné praxe v jiné členské zemi Evropské Unie. Seznámí se systémem a průběhem odborné přípravy mladých lidí v počátečním stadiu vzdělávacího procesu za hranicemi své vlasti a naučí se nové techniky a technologie ve svém oboru.
Zájem žáků o tuto praxi byl velký. Ze všech druhých a třetích ročníků (celkem deseti tříd) se přihlásilo kolem 80 zájemců. Žáci byli vybíráni pečlivě svými třídními učiteli na základě kritérií, kterými byly prospěch, chování či práce pro třídu. V únoru začala intenzívní jazyková, kulturní a odborná příprava, během které se žáci musí seznámit s fungováním německé ekonomiky, kulturními zvláštnostmi a také se musí připravit na praxi po stránce odborné. V neposlední řadě projdou intenzívním jazykovým kurzem. Pobyt žáků v městečku Schkeuditz na bývalém panství Gut-Wehlitz, včetně dopravy do Německa a zpět a dopravy na místa praxe a zpět je kompletně hrazen z fondů EU. Samotná praxe je neplacená, žáci obdrží potvrzení o absolvování - certifikát a Europass (dokument EU o praxi v rámci EU).
V Rožnově p.R., 13.4.2010 | Mgr. Alena Foukalová |
V rámci projektu mobility z programu Leonardo da Vinci se 30 vybraných žáků SŠIEŘ zúčastnilo zahraniční praxe v městečku Schkeuditz poblíž Lipska. V termínu od 23. května do 12. června 2010 s nimi na praxi odjely Ing. Jana Pečenková Hrubcová a Dora Baltasová.
Celá výprava byla ubytována na bývalém panství Gut Wehlitz. První týden žáci strávili ve školicím středisku ZAW a seznámili se s metodami výuky v německé škole. Pomocí programů na počítačích si žáci sami navrhovali různá schémata pro zapojení hydraulických a elektrických systémů. Vybraná z nich pak prakticky využili ve třídě pro praktické vyučování. Následující dva týdny žáci pracovali ve firmě WWH, kde pracovali na směny.
První tři dny se školili a seznamovali s programováním CNC soustruhů a poté pracovali u těchto soustruhů a frézek přímo ve výrobě. O víkendech byl pro žáky připraven bohatý program, jako například celodenní výlety do Drážďan, Berlína i Lipska.
Ani večer žáci neměli čas lenošit, neboť si mohli zahrát bowling, zajezdit si na motokárách, navštívit vyhlídkovou věž Panorama Tower a zúčastnit se soutěží, které pro ně připravoval jejich doprovod.
Pro žáky bylo jistě přínosem, že měli možnost seznámit se s metodami výuky v Německu. Všichni nabyli nové zkušenosti, obohatili se po stránce jazykové i odborné. Přestože praxe byla v Německu, komunikačním jazykem byla angličtina.
Účastníci hodnotili praxi kladně a shodli se na tom, že by byli rádi, kdyby měli tuto možnost i v příštím roce.
Fotografie ze spolupráce najdete ve FOTOGALERII.
V Rožnově p.R., 13.6.2010 | Mgr. Alena Foukalová |
V rámci nové výzvy Erasmus+ podala naše škola projekt Mobility osob, který se týká studentských pracovních stáží v podnicích a firmách v zahraničí. Po třech předešlých obdobných projektech, které se uskutečnily v Německu a Polsku, byla letos v dubnu realizována zahraniční stáž studentů SŠIEŘ ve španělské Seville. Této stáže se zúčastnilo 18 studentů druhého a třetího ročníku pod vedením Mgr. Aleny Foukalové a Mgr. Pavlína Chovancové.
Zájem o výše zmíněnou zahraniční praxi byl vysoký, do užšího výběrového řízení se dostalo 60 studentů. Kritéria pro výběr těch nejvhodnějších kandidátů byla např. vysoká odbornost, jazyková vybavenost, komunikativnost či maximální spolehlivost.
Španělský partner zprostředkoval našim studentům oborů Elektronické počítačové systémy a Elektronické zpracování informací praxi v počítačové firmě Cibercenter, kde pod vedením tutora pracovali na společném projektu, jehož náplní byla práce v oblasti hardwaru, softwaru, tvorby webových stránek a komerční reklamy. V odpoledních hodinách navštěvovali kurz španělštiny, který byl zakončen certifikačním testem. Stáž byla 14ti denní a stážisté byli ubytováni v hostitelských rodinách, což jim umožnilo poznat rozličné kulturní aspekty běžného života této části slunné Andalusie. Tapas night, Sevilla tour, návštěva Giraldy s ostatky K. Kolumba, výlet do Picassovy Malagy… byly zasloužené bonusy této jedinečné praxe ve Španělsku.
Užitečným výstupem celé akce je pro každého ze studentů zisk Europassu Mobility, který je potvrzením zahraniční praxe v oboru, dílčí hodnocení zaměstnavatele a certifikát kurzu základů španělštiny. Na všechny již zmíněné pozitivní dopady této úspěšné pracovní stáže nebudeme pouze vzpomínat! Budeme se snažit v této tradici mezinárodních projektů pokračovat a navázat na ně i v rámci letošní výzvy.
Fotografie ze spolupráce najdete ve FOTOGALERII.
Mgr. Alena Foukalová, Mgr. Pavlína Chovancová |
Grafický návrh: P. Fuchs, L. Hapl; HTML a CSS: J. Kudrik, L. Hapl; PHP a MySQL: M. Orlík, L. Hapl| Přihlášení do Administrace